
Original: $6.86
-70%$6.86
$2.06The Story
- Efficacy of 150 lm/W typical
- Lumen output performance ranges from 583 to 3970 lumens
- Broad range of CCT options from 2700K to 6500K
- CRI options include minimum 65, 70, 80, and 90
- 2 and 3 SDCM color control for 2700K-4000K CCT
- Reliable operation at up to 2X nominal drive current
- Radial die pattern and improved lumen density
- Thermally isolated solder pads
- On-board connector port
- Top side part number markings
- Vf bin code backside marking
LED Lighting
Product details
| COB Colour | Warm White |
| Color Rendering Index Max | 90 |
| Power Rating | 12.5W |
| Luminous Flux @ Test | 1000lm |
| Forward Current @ Test | 360mA |
| Viewing Angle | 120° |
| Forward Voltage VF Typ | 34.8V |
| Nominal CCT (K) | 3000 K |
| COB Length | - |
| COB Width | - |
| Opto Case Style | - |
| Lumens / Watt @ Current Test | 124lm/W |
| Light Emitting Surface | 9.9mm |
| Lens Type | - |
| Lens Shape | Round with Flat Top |
| Height | 1.9mm |
| Product Range | Gen 7 Vero 10 Array Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BRIDGELUX |
| Part Number | BXRC-30G1000-C-73 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Efficacy of 150 lm/W typical
- Lumen output performance ranges from 583 to 3970 lumens
- Broad range of CCT options from 2700K to 6500K
- CRI options include minimum 65, 70, 80, and 90
- 2 and 3 SDCM color control for 2700K-4000K CCT
- Reliable operation at up to 2X nominal drive current
- Radial die pattern and improved lumen density
- Thermally isolated solder pads
- On-board connector port
- Top side part number markings
- Vf bin code backside marking
LED Lighting
Product details
| COB Colour | Warm White |
| Color Rendering Index Max | 90 |
| Power Rating | 12.5W |
| Luminous Flux @ Test | 1000lm |
| Forward Current @ Test | 360mA |
| Viewing Angle | 120° |
| Forward Voltage VF Typ | 34.8V |
| Nominal CCT (K) | 3000 K |
| COB Length | - |
| COB Width | - |
| Opto Case Style | - |
| Lumens / Watt @ Current Test | 124lm/W |
| Light Emitting Surface | 9.9mm |
| Lens Type | - |
| Lens Shape | Round with Flat Top |
| Height | 1.9mm |
| Product Range | Gen 7 Vero 10 Array Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BRIDGELUX |
| Part Number | BXRC-30G1000-C-73 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



