🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.36
Original: $4.55
-70%Boyd SW38-2G Heat Sink TO-220/218 10 °C/W TO-218 TO-220 TO-247 34.5 mm 38 12.5—
$4.55
$1.36The Story
- Solderable tabs 2.6mm� on 25.4mm fixing centres
Product details
| Thermal Resistance | 10°C/W |
| Packages Cooled | TO-218, TO-220, TO-247 |
| External Width - Metric | 34.5mm |
| External Height - Metric | 38mm |
| External Length - Metric | 12.5mm |
| External Diameter - Metric | - |
| Heat Sink Material | Aluminium |
| External Width - Imperial | 1.36" |
| External Height - Imperial | 1.5" |
| External Length - Imperial | 0.49" |
| External Diameter - Imperial | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BOYD |
| Part Number | SW38-2G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Product Page EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Solderable tabs 2.6mm� on 25.4mm fixing centres
Product details
| Thermal Resistance | 10°C/W |
| Packages Cooled | TO-218, TO-220, TO-247 |
| External Width - Metric | 34.5mm |
| External Height - Metric | 38mm |
| External Length - Metric | 12.5mm |
| External Diameter - Metric | - |
| Heat Sink Material | Aluminium |
| External Width - Imperial | 1.36" |
| External Height - Imperial | 1.5" |
| External Length - Imperial | 0.49" |
| External Diameter - Imperial | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BOYD |
| Part Number | SW38-2G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Product Page EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









