đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.17
Original: $0.56
-70%Bourns MOV-14D471KTR Varistor MOV 775V Disc 14MM—
$0.56
$0.17The Story
This is a VARISTOR, MOV, 775V, DISC 14MM product from BOURNS with the model number MOV-14D471KTR
Product details
| Voltage Rating VAC | 300V |
| Voltage Rating V DC | 385V |
| Product Range | MOV-14DxxxK Series |
| Clamping Voltage Vc Max | 775V |
| Varistor Case Style | Disc 14mm |
| Varistor Type | Metal Oxide Varistor (MOV) |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 4.5kA |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Peak Energy (10/1000uS) | 125J |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | MOV-14D471KTR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a VARISTOR, MOV, 775V, DISC 14MM product from BOURNS with the model number MOV-14D471KTR
Product details
| Voltage Rating VAC | 300V |
| Voltage Rating V DC | 385V |
| Product Range | MOV-14DxxxK Series |
| Clamping Voltage Vc Max | 775V |
| Varistor Case Style | Disc 14mm |
| Varistor Type | Metal Oxide Varistor (MOV) |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 4.5kA |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Peak Energy (10/1000uS) | 125J |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | MOV-14D471KTR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











