đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.85
Original: $2.85
-70%BOURNS CDNBS08-SLVU2.8-4 TVS Diode, CDNBS08 Series, Unidirectional, 2.8 V, 21 V, SOIC, 8 Pins—
$2.85
$0.85The Story
This is a TVS Diode, CDNBS08 Series, Unidirectional, 2.8 V, 21 V, SOIC, 8 Pins product from BOURNS with the model number CDNBS08-SLVU2.8-4
Product details
| Clamping Voltage Vc Max | 21V |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| No. of Pins | 8Pins |
| Breakdown Voltage Min | - |
| Product Range | CDNBS08 Series |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q101 |
| Breakdown Voltage Max | - |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 2.8V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600W |
| Packaging | Cut Tape |
| Diode Case Style | SOIC |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | CDNBS08-SLVU2.8-4 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a TVS Diode, CDNBS08 Series, Unidirectional, 2.8 V, 21 V, SOIC, 8 Pins product from BOURNS with the model number CDNBS08-SLVU2.8-4
Product details
| Clamping Voltage Vc Max | 21V |
| TVS Polarity | Unidirectional |
| No. of Pins | 8Pins |
| Breakdown Voltage Min | - |
| Product Range | CDNBS08 Series |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q101 |
| Breakdown Voltage Max | - |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 2.8V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600W |
| Packaging | Cut Tape |
| Diode Case Style | SOIC |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | CDNBS08-SLVU2.8-4 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











