
Original: $222.02
-70%$222.02
$66.61The Story
- UL94V-0 Flammability rating
- Highly conformable and low hardness
- Puncture, shear and tear-resistant
- Decreased strain
- Gel-like modulus
- Electrically isolating
Safety, Industrial, Communications & Networking, Computers & Computer Peripherals
Product details
| Thermal Conductivity | 1W/m.K |
| Conductive Material | Filled Silicone Polymer |
| Thickness | 1.016mm |
| Thermal Impedance | - |
| Dielectric Strength | - |
| External Length | 406.4mm |
| External Width | 203.2mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BERGQUIST |
| Part Number | GPVOUS-0.040-00-0816 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
- UL94V-0 Flammability rating
- Highly conformable and low hardness
- Puncture, shear and tear-resistant
- Decreased strain
- Gel-like modulus
- Electrically isolating
Safety, Industrial, Communications & Networking, Computers & Computer Peripherals
Product details
| Thermal Conductivity | 1W/m.K |
| Conductive Material | Filled Silicone Polymer |
| Thickness | 1.016mm |
| Thermal Impedance | - |
| Dielectric Strength | - |
| External Length | 406.4mm |
| External Width | 203.2mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BERGQUIST |
| Part Number | GPVOUS-0.040-00-0816 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.









