
Original: $119.61
-70%$119.61
$35.88The Story
- Natural inherent tack reduces interfacial thermal resistance
- Fibre-glass reinforced for puncture, shear and tear resistance
- Excellent thermal performance at low pressures
- UL94V-0 Flammability rating
- Available in light green colour
Thermal Management, Computers & Computer Peripherals
Product details
| Thermal Conductivity | 5W/m.K |
| Conductive Material | Silicone, Fibreglass |
| Thickness | 2.54mm |
| Thermal Impedance | - |
| Dielectric Strength | - |
| External Length | 101.6mm |
| External Width | 101.6mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BERGQUIST |
| Part Number | GP5000S35-0.100-02-0404 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
- Natural inherent tack reduces interfacial thermal resistance
- Fibre-glass reinforced for puncture, shear and tear resistance
- Excellent thermal performance at low pressures
- UL94V-0 Flammability rating
- Available in light green colour
Thermal Management, Computers & Computer Peripherals
Product details
| Thermal Conductivity | 5W/m.K |
| Conductive Material | Silicone, Fibreglass |
| Thickness | 2.54mm |
| Thermal Impedance | - |
| Dielectric Strength | - |
| External Length | 101.6mm |
| External Width | 101.6mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BERGQUIST |
| Part Number | GP5000S35-0.100-02-0404 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.









