
Original: $652.22
-70%$652.22
$195.67The Story
Benro Tortoise Two Series Tripod with GX30 Ba... Overview
- 1Description
- 2GX30 Dual Panoramic Ball Head
- 3Auto-Hold Leg Trigger
- 4Lightweight Aluminum Leg Spider Design
- 5
- 6Ergonomic Twist-Locks
The small yet mighty Tortoise Columnless Carbon Fiber Two Series Tripod with GX30 Ball Head from Benro is a compact, lightweight travel tripod with a high load capacity and remarkable stability. The center column-free design makes it nimble and lightweight for travel and reduces the potential for shake common to high center column positioning. This is especially significant when shooting video content. The legs offer independent spread and three locking positions and incorporate automatic leg angle adjustment for fast and sure setup. The aluminum leg spider features a 1/4"-20 accessory mounts for extension arms, monitors, lights, and more. The rubber feet feature three distinct contact surface providing a grip whether the legs are vertical, on an angle, or nearly horizontal when positioned.
In the Box
- Benro Tortoise Columnless Carbon Fiber Two Series Tripod with GX30 Ball Head
- PU56 Quick Release Camera Plate
- Padded Carrying Case
- Description
- GX30 Dual Panoramic Ball Head
- Auto-Hold Leg Trigger
- Lightweight Aluminum Leg Spider Design
- Ergonomic Twist-Locks
Benro Tortoise Two Series Tripod with GX30 Ba... Specs
| Head Type | Ball Head |
| Base Mount | 3/8"-16 Female |
| Camera Mounting Screw | 1/4"-20 Male |
| Quick Release Plate Type | Arca-Type |
| Number of Bubble Levels | 1 |
| Friction Control | Yes |
| Independent Pan Lock | Yes |
| Ball Sphere Diameter | 1.42" / 36 mm |
| Vertical Tilt | 90° |
| Panning Range | 360° |
| Load Capacity | 30.86 lb / 14 kg |
| Maximum Working Height | Not Specified by Manufacturer |
| Max Height without Center Column | 51.18" / 130 cm |
| Minimum Working Height | 7.5" / 19 cm |
| Closed Length | 21.3" / 54 cm |
| Diameter | 3.15" / 8.0 cm |
| Materials | Carbon Fiber |
| Weight | 3.33 lb / 1.51 kg |
| Leg Lock Type | Twist Lock |
| Leg Positions | 3 Positions |
| Independent Leg Spread | Yes |
| Leg Sections | 4 |
| Leg Diameter | 1.13" / 28.6 mm (Maximum) 0.72" / 18.4 mm (Minimum) |
| Bubble Level | No |
| Feet Features | Rubber |
| Package Weight | 5.35 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 23.7 x 4.9 x 4.8" |
Benro Tortoise Two Series Tripod with GX30 Ba... Reviews
Just Ok
The tripod legs are great but the ball head leaves me disappointed. Having my DLSR with my 24-70mm f4 seem to much for this head, without really making sure to over tighten it. Not sure that the clamping system is well designed as well. I would not trust any camera lens combination to be safe. I liked the legs is the only reason I give this 3 stars
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Benro Tortoise Two Series Tripod with GX30 Ba... Overview
- 1Description
- 2GX30 Dual Panoramic Ball Head
- 3Auto-Hold Leg Trigger
- 4Lightweight Aluminum Leg Spider Design
- 5
- 6Ergonomic Twist-Locks
The small yet mighty Tortoise Columnless Carbon Fiber Two Series Tripod with GX30 Ball Head from Benro is a compact, lightweight travel tripod with a high load capacity and remarkable stability. The center column-free design makes it nimble and lightweight for travel and reduces the potential for shake common to high center column positioning. This is especially significant when shooting video content. The legs offer independent spread and three locking positions and incorporate automatic leg angle adjustment for fast and sure setup. The aluminum leg spider features a 1/4"-20 accessory mounts for extension arms, monitors, lights, and more. The rubber feet feature three distinct contact surface providing a grip whether the legs are vertical, on an angle, or nearly horizontal when positioned.
In the Box
- Benro Tortoise Columnless Carbon Fiber Two Series Tripod with GX30 Ball Head
- PU56 Quick Release Camera Plate
- Padded Carrying Case
- Description
- GX30 Dual Panoramic Ball Head
- Auto-Hold Leg Trigger
- Lightweight Aluminum Leg Spider Design
- Ergonomic Twist-Locks
Benro Tortoise Two Series Tripod with GX30 Ba... Specs
| Head Type | Ball Head |
| Base Mount | 3/8"-16 Female |
| Camera Mounting Screw | 1/4"-20 Male |
| Quick Release Plate Type | Arca-Type |
| Number of Bubble Levels | 1 |
| Friction Control | Yes |
| Independent Pan Lock | Yes |
| Ball Sphere Diameter | 1.42" / 36 mm |
| Vertical Tilt | 90° |
| Panning Range | 360° |
| Load Capacity | 30.86 lb / 14 kg |
| Maximum Working Height | Not Specified by Manufacturer |
| Max Height without Center Column | 51.18" / 130 cm |
| Minimum Working Height | 7.5" / 19 cm |
| Closed Length | 21.3" / 54 cm |
| Diameter | 3.15" / 8.0 cm |
| Materials | Carbon Fiber |
| Weight | 3.33 lb / 1.51 kg |
| Leg Lock Type | Twist Lock |
| Leg Positions | 3 Positions |
| Independent Leg Spread | Yes |
| Leg Sections | 4 |
| Leg Diameter | 1.13" / 28.6 mm (Maximum) 0.72" / 18.4 mm (Minimum) |
| Bubble Level | No |
| Feet Features | Rubber |
| Package Weight | 5.35 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 23.7 x 4.9 x 4.8" |
Benro Tortoise Two Series Tripod with GX30 Ba... Reviews
Just Ok
The tripod legs are great but the ball head leaves me disappointed. Having my DLSR with my 24-70mm f4 seem to much for this head, without really making sure to over tighten it. Not sure that the clamping system is well designed as well. I would not trust any camera lens combination to be safe. I liked the legs is the only reason I give this 3 stars
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.






















