![AVX VCAS121026H560DP TVS Varistor, 18 V, 26 V, TransGuard Automotive Series, 60 V, 1210 [3225 Metric]](https://img.tanotishq.shop/images/product/avx-vcas121026h560dp-tvs-varistor-18-v-26-v-transguard-automotive-series-60-v-1210-3225-metric-1.jpg)
Original: $1.34
-70%$1.34
$0.40The Story
Product details
| Voltage Rating VAC | 18V |
| Voltage Rating V DC | 26V |
| Product Range | TransGuard Automotive Series |
| Clamping Voltage Vc Max | 60V |
| Varistor Case Style | 1210 [3225 Metric] |
| Varistor Type | Multilayer Varistor (MLV) |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 300A |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Peak Energy (10/1000uS) | 1.2J |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | VCAS121026H560DP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Voltage Rating VAC | 18V |
| Voltage Rating V DC | 26V |
| Product Range | TransGuard Automotive Series |
| Clamping Voltage Vc Max | 60V |
| Varistor Case Style | 1210 [3225 Metric] |
| Varistor Type | Multilayer Varistor (MLV) |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 300A |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Peak Energy (10/1000uS) | 1.2J |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | VCAS121026H560DP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











