
Original: $25.90
-70%$25.90
$7.77The Story
Product details
| Product Range | MIL-DTL-38999 Series III & IV |
| For Use With | Circular Connectors, Black |
| Connector Shell Size | 15 |
| Strain Relief Material | Aluminium |
| Cable Diameter Max | 11.61mm |
Other details
| Brand | AMPHENOL PCD |
| Part Number | M85049/38-15A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Product Range | MIL-DTL-38999 Series III & IV |
| For Use With | Circular Connectors, Black |
| Connector Shell Size | 15 |
| Strain Relief Material | Aluminium |
| Cable Diameter Max | 11.61mm |
Other details
| Brand | AMPHENOL PCD |
| Part Number | M85049/38-15A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








