
Original: $12.85
-70%$12.85
$3.85The Story
Product details
| No. of Rows | 4Rows |
| Row Pitch | 2mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Pitch Spacing | 2mm |
| Connector Type | Backplane |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Contacts | 24Contacts |
| Product Range | Z-PACK Series |
| Gender | Header |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 5536501-1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| No. of Rows | 4Rows |
| Row Pitch | 2mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Pitch Spacing | 2mm |
| Connector Type | Backplane |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Contacts | 24Contacts |
| Product Range | Z-PACK Series |
| Gender | Header |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 5536501-1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



