
Original: $834.59
-70%$834.59
$250.38The Story
The ASF-G Enclosure Hydrophone from Ambient Recording is an affordable, easy to use hydrophone with a 3.5mm TRS cable made to be used directly on camera enclosures. This hydrophone features approximately a 60 dB Signal to Noise ratio, and was designed with a frequency range of 70 Hz to 20 kHz to be able to capture the whole spectrum of sounds while effectively avoiding low frequency noise created by camera handling. This hydrophone is compatible with most professional camera housings, and its compact size only adds 1.6" to them. The ASF-G is made of high quality aluminum, anodized and can withstand the water pressure of 100m depth.
- ASFG35DC 3-Pin Binder to 3.5mm TRS Cable
- Limited 1-Year Warranty
| Connector 1 | Binder 3-pin |
| Connector 2 | 3.5 mm TRS phone jack, and 9 VDC power |
| Frequency Range | 70 Hz - 20 kHz |
| THD | 0, 1% (max.) |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Power Consumption | 5 mA |
| Power Supply | 3-Pin Binder to 3.5 mm TRS cable or 9 V battery |
| Maximum Depth | 328' (100 m) |
| Material | Anodized aluminum |
| Capsule Type | Special formulated NBR |
| Dimensions | With Thread: 1.9 x 1.2 x 1.2" (47 x 30 x 30 mm) Visible: 1.6 x 1.2 x 1.2" (39.5 x 30.0 x 30.0 mm) |
| Weight | 2 oz (50 g) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The ASF-G Enclosure Hydrophone from Ambient Recording is an affordable, easy to use hydrophone with a 3.5mm TRS cable made to be used directly on camera enclosures. This hydrophone features approximately a 60 dB Signal to Noise ratio, and was designed with a frequency range of 70 Hz to 20 kHz to be able to capture the whole spectrum of sounds while effectively avoiding low frequency noise created by camera handling. This hydrophone is compatible with most professional camera housings, and its compact size only adds 1.6" to them. The ASF-G is made of high quality aluminum, anodized and can withstand the water pressure of 100m depth.
- ASFG35DC 3-Pin Binder to 3.5mm TRS Cable
- Limited 1-Year Warranty
| Connector 1 | Binder 3-pin |
| Connector 2 | 3.5 mm TRS phone jack, and 9 VDC power |
| Frequency Range | 70 Hz - 20 kHz |
| THD | 0, 1% (max.) |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Power Consumption | 5 mA |
| Power Supply | 3-Pin Binder to 3.5 mm TRS cable or 9 V battery |
| Maximum Depth | 328' (100 m) |
| Material | Anodized aluminum |
| Capsule Type | Special formulated NBR |
| Dimensions | With Thread: 1.9 x 1.2 x 1.2" (47 x 30 x 30 mm) Visible: 1.6 x 1.2 x 1.2" (39.5 x 30.0 x 30.0 mm) |
| Weight | 2 oz (50 g) |






















