
Original: $7.85
-70%$7.85
$2.35The Story
- Serrated slot for TO-220/TO-218 screw fixing
- Accepts M3 or No. 6 self tapping screw sizes
Product details
| External Diameter - Metric | - |
| Packages Cooled | TO-218, TO-220 |
| Heat Sink Material | Aluminium |
| Thermal Resistance | 3.7°C/W |
| External Length - Imperial | 2.95" |
| External Length - Metric | 75mm |
| External Width - Metric | 50mm |
| External Diameter - Imperial | - |
| External Height - Metric | 28mm |
| External Height - Imperial | 1.1" |
| External Width - Imperial | 1.97" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ABL HEATSINKS |
| Part Number | PPL0750B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Serrated slot for TO-220/TO-218 screw fixing
- Accepts M3 or No. 6 self tapping screw sizes
Product details
| External Diameter - Metric | - |
| Packages Cooled | TO-218, TO-220 |
| Heat Sink Material | Aluminium |
| Thermal Resistance | 3.7°C/W |
| External Length - Imperial | 2.95" |
| External Length - Metric | 75mm |
| External Width - Metric | 50mm |
| External Diameter - Imperial | - |
| External Height - Metric | 28mm |
| External Height - Imperial | 1.1" |
| External Width - Imperial | 1.97" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ABL HEATSINKS |
| Part Number | PPL0750B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









