
Original: $5.74
-70%$5.74
$1.72The Story
- Serrated slot for TO-220/TO-218 screw fixing
- Accepts M3 or No. 6 self tapping screw sizes
Product details
| External Diameter - Metric | - |
| Packages Cooled | TO-218, TO-220 |
| Heat Sink Material | Aluminium |
| Thermal Resistance | 5�C/W |
| External Length - Imperial | 1.969" |
| External Length - Metric | 50mm |
| External Width - Metric | 50mm |
| External Diameter - Imperial | - |
| External Height - Metric | 28mm |
| External Height - Imperial | 1.102" |
| External Width - Imperial | 1.969" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ABL HEATSINKS |
| Part Number | PPL0500B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Serrated slot for TO-220/TO-218 screw fixing
- Accepts M3 or No. 6 self tapping screw sizes
Product details
| External Diameter - Metric | - |
| Packages Cooled | TO-218, TO-220 |
| Heat Sink Material | Aluminium |
| Thermal Resistance | 5�C/W |
| External Length - Imperial | 1.969" |
| External Length - Metric | 50mm |
| External Width - Metric | 50mm |
| External Diameter - Imperial | - |
| External Height - Metric | 28mm |
| External Height - Imperial | 1.102" |
| External Width - Imperial | 1.969" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ABL HEATSINKS |
| Part Number | PPL0500B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









