đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$5.09
Original: $16.98
-70%ABL HEATSINKS 520AB1000MB(T03) Heat Sink, TO-3, TO-3, 1.4 �C/W, 35 mm, 88 mm, 100 mm—
$16.98
$5.09The Story
The 520AB1000MB(T03) is a 100 x 88 x 35mm drilled hole Heat Sink made of aluminium with anodised finish. This heat sink features vertical mount and suitable for use with TO-3 device.
Applications
Industrial
Product details
| External Diameter - Metric | - |
| Packages Cooled | TO-3 |
| Heat Sink Material | Aluminium |
| Thermal Resistance | 1.4�C/W |
| External Length - Imperial | 3.94" |
| External Length - Metric | 100mm |
| External Width - Metric | 88mm |
| External Diameter - Imperial | - |
| External Height - Metric | 35mm |
| External Height - Imperial | 1.38" |
| External Width - Imperial | 3.46" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ABL HEATSINKS |
| Part Number | 520AB1000MB(T03) |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The 520AB1000MB(T03) is a 100 x 88 x 35mm drilled hole Heat Sink made of aluminium with anodised finish. This heat sink features vertical mount and suitable for use with TO-3 device.
Applications
Industrial
Product details
| External Diameter - Metric | - |
| Packages Cooled | TO-3 |
| Heat Sink Material | Aluminium |
| Thermal Resistance | 1.4�C/W |
| External Length - Imperial | 3.94" |
| External Length - Metric | 100mm |
| External Width - Metric | 88mm |
| External Diameter - Imperial | - |
| External Height - Metric | 35mm |
| External Height - Imperial | 1.38" |
| External Width - Imperial | 3.46" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ABL HEATSINKS |
| Part Number | 520AB1000MB(T03) |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









