Original: $383.29
-70%$383.29
$114.99The Story
- Economical extruded base and continuous tube construction
- Continuous joint free tube reduces chances for leaks
- Aluminium plate material
- Copper tube material
- External height is 17.4mm
- External length is 381.2mm
- External width of 127mm
Applications
Industrial
Product details
| External Diameter - Metric | - |
| Packages Cooled | - |
| Heat Sink Material | Aluminium, Copper |
| Thermal Resistance | 0.005°C/W |
| External Length - Imperial | 15" |
| External Length - Metric | 381.2mm |
| External Width - Metric | 127mm |
| External Diameter - Imperial | - |
| External Height - Metric | 17.4mm |
| External Height - Imperial | 0.69" |
| External Width - Imperial | 5" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | AAVID THERMALLOY |
| Part Number | 416601U00000G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Economical extruded base and continuous tube construction
- Continuous joint free tube reduces chances for leaks
- Aluminium plate material
- Copper tube material
- External height is 17.4mm
- External length is 381.2mm
- External width of 127mm
Applications
Industrial
Product details
| External Diameter - Metric | - |
| Packages Cooled | - |
| Heat Sink Material | Aluminium, Copper |
| Thermal Resistance | 0.005°C/W |
| External Length - Imperial | 15" |
| External Length - Metric | 381.2mm |
| External Width - Metric | 127mm |
| External Diameter - Imperial | - |
| External Height - Metric | 17.4mm |
| External Height - Imperial | 0.69" |
| External Width - Imperial | 5" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | AAVID THERMALLOY |
| Part Number | 416601U00000G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









