The Story
Yongnuo 50mm f/1.8S DA Overview
A portrait-length prime featuring a compact design, the YN 50mm f/1.8S DA DSM from Yongnuo is a 75mm-equivalent lens designed for APS-C-format Sony E-mount mirrorless cameras. The lens's bright f/1.8 design suits working in low-light conditions and also enables increased control over depth of field for isolating subject matter. The optical design incorporates one low dispersion element, which helps to reduce chromatic aberrations and color fringing, and a nano multi-layer coating has been applied to suppress flare and ghosting for improved contrast in strong lighting conditions. Balancing the optics is a DSM autofocus system, which promotes fast and quiet focusing performance to suit both photo and video applications.
In the Box
- Yongnuo YN 50mm f/1.8S DA DSM Lens for Sony E
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- LH-52 T Lens Hood
- Limited 1-Year Warranty
Yongnuo 50mm f/1.8S DA Specs
| Focal Length | 50mm (35mm Equivalent Focal Length: 75mm) |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Sony E |
| Format Compatibility | APS-C |
| Angle of View | 30.4ð |
| Minimum Focus Distance | 1.48' / 45Â cm |
| Maximum Magnification | 0.14x |
| Optical Design | 8 Elements in 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 49 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.48 x 2.28" / 63 x 58 mm |
| Weight | 5.15Â oz / 146Â g |
| Package Weight | 0.6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.2 x 3.7 x 3.7" |
All product and company names are trademarks⢠or registeredŽ trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Yongnuo 50mm f/1.8S DA Overview
A portrait-length prime featuring a compact design, the YN 50mm f/1.8S DA DSM from Yongnuo is a 75mm-equivalent lens designed for APS-C-format Sony E-mount mirrorless cameras. The lens's bright f/1.8 design suits working in low-light conditions and also enables increased control over depth of field for isolating subject matter. The optical design incorporates one low dispersion element, which helps to reduce chromatic aberrations and color fringing, and a nano multi-layer coating has been applied to suppress flare and ghosting for improved contrast in strong lighting conditions. Balancing the optics is a DSM autofocus system, which promotes fast and quiet focusing performance to suit both photo and video applications.
In the Box
- Yongnuo YN 50mm f/1.8S DA DSM Lens for Sony E
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- LH-52 T Lens Hood
- Limited 1-Year Warranty
Yongnuo 50mm f/1.8S DA Specs
| Focal Length | 50mm (35mm Equivalent Focal Length: 75mm) |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Sony E |
| Format Compatibility | APS-C |
| Angle of View | 30.4ð |
| Minimum Focus Distance | 1.48' / 45Â cm |
| Maximum Magnification | 0.14x |
| Optical Design | 8 Elements in 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 49 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.48 x 2.28" / 63 x 58 mm |
| Weight | 5.15Â oz / 146Â g |
| Package Weight | 0.6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.2 x 3.7 x 3.7" |
All product and company names are trademarks⢠or registeredŽ trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
























