
The Story
YELANGU A180 Overview
Position your 5 or 7" onboard video monitor just the way you like with the A180 Tilt and Swivel Monitor Mount from Yelangu. Constructed from durable aluminum, this 1/4"-20 mount swivels 360°, tilts up to 210°, and supports a maximum of 3.3 lb. It mounts on your camera cage or rig via a cold shoe and features protective rubber padding and Allen key tightening on the joint.
Compatibility
In the Box
- YELANGU A180 Tilt and Swivel Monitor Mount with Cold Shoe
- Limited 1-Year Warranty
YELANGU A180 Specs
| Material of Construction | CNC-Machined Aluminum, Rubber |
| Maximum Load | 3.3 lb / 1.5 kg |
| Mounting | Monitor: 1 x 1/4"-20 Screw Bottom Mount: 1 x Cold Shoe |
| Swivel Range | 360° |
| Tilt Range | 210° |
| Dimensions | 2.5 x 1.2 x 0.7" / 63.8 x 30 x 18 mm |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 0.135 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.65 x 1.75 x 1.55" |
YELANGU A180 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
YELANGU A180 Overview
Position your 5 or 7" onboard video monitor just the way you like with the A180 Tilt and Swivel Monitor Mount from Yelangu. Constructed from durable aluminum, this 1/4"-20 mount swivels 360°, tilts up to 210°, and supports a maximum of 3.3 lb. It mounts on your camera cage or rig via a cold shoe and features protective rubber padding and Allen key tightening on the joint.
Compatibility
In the Box
- YELANGU A180 Tilt and Swivel Monitor Mount with Cold Shoe
- Limited 1-Year Warranty
YELANGU A180 Specs
| Material of Construction | CNC-Machined Aluminum, Rubber |
| Maximum Load | 3.3 lb / 1.5 kg |
| Mounting | Monitor: 1 x 1/4"-20 Screw Bottom Mount: 1 x Cold Shoe |
| Swivel Range | 360° |
| Tilt Range | 210° |
| Dimensions | 2.5 x 1.2 x 0.7" / 63.8 x 30 x 18 mm |
| Weight | Not Specified by Manufacturer |
| Package Weight | 0.135 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.65 x 1.75 x 1.55" |
YELANGU A180 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.






















