Original: $487.86
-70%$487.86
$146.36The Story
YC Onion Chocolate SE Overview
Create smooth camera movements by wireless remote control with the Chocolate SE Motorized Slider from YC Onion. This travel-sized slider is designed for compact cameras, supports a surface payload of 44 lb, and can support cameras up to 5.5 lb on vertical shots. The slider can be controlled using an iOS or Android smartphone app via Bluetooth, or it can be manually controlled. You can use a separately available control cable to perform run/stop operations and create time-lapse shots.
You can power the slider using a separately available L-series battery, and an NP-F550 will run the slider for approximately six hours. You can also utilize a separately available power bank and the USB power input, and a 10,000mAh power bank can run the Chocolate SE for up to approximately 15 hours. The slider carriage features a 3/8"-16 mounting screw for attaching most tripod heads and ball heads. Your camera can then be mounted on the optional head and adjusted as needed. A bubble level on top of the slider lets you balance your shots. On the bottom, the slider offers both 1/4"-20 and 3/8"-16 tripod-mount threads for compatibility with virtually all tripods.
Key Features
Smartphone App Compatibility
iOS 11.0 or later
In the Box
- YC Onion Chocolate SE Motorized Slider
- Power Cable
- Pouch
- Limited 1-Year Warranty
YC Onion Chocolate SE Specs
| Sliding System | Motorized Slider |
| Load Capacity | 44 lb / 20.0 kg (Surface-Mounted) 7.7 lb / 3.5 kg (Inclined) 5.5 lb / 2.5 kg (Vertical) |
| Bubble Level | Yes |
| Tripod Mounting | 4 x 1/4"-20 Female Thread 1 x 3/8"-16 Female Thread |
| Material | Aluminum |
| Camera Mounting Screw | 3/8"-16 Male |
| DC Input Power | 5 VDC at 2 A |
| Wireless Connectivity | Bluetooth |
| Body Material | Aluminum |
| Track Length | 10.6" / 268 mm, Including Extension |
| Track Width | 2.30" / 58.45 mm |
| Track Height | 3.9" / 99.4 mm |
| Weight | 1.8 lb / 818 g |
| Package Weight | 2.355 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.8 x 5.8 x 3.1" |
YC Onion Chocolate SE Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
YC Onion Chocolate SE Overview
Create smooth camera movements by wireless remote control with the Chocolate SE Motorized Slider from YC Onion. This travel-sized slider is designed for compact cameras, supports a surface payload of 44 lb, and can support cameras up to 5.5 lb on vertical shots. The slider can be controlled using an iOS or Android smartphone app via Bluetooth, or it can be manually controlled. You can use a separately available control cable to perform run/stop operations and create time-lapse shots.
You can power the slider using a separately available L-series battery, and an NP-F550 will run the slider for approximately six hours. You can also utilize a separately available power bank and the USB power input, and a 10,000mAh power bank can run the Chocolate SE for up to approximately 15 hours. The slider carriage features a 3/8"-16 mounting screw for attaching most tripod heads and ball heads. Your camera can then be mounted on the optional head and adjusted as needed. A bubble level on top of the slider lets you balance your shots. On the bottom, the slider offers both 1/4"-20 and 3/8"-16 tripod-mount threads for compatibility with virtually all tripods.
Key Features
Smartphone App Compatibility
iOS 11.0 or later
In the Box
- YC Onion Chocolate SE Motorized Slider
- Power Cable
- Pouch
- Limited 1-Year Warranty
YC Onion Chocolate SE Specs
| Sliding System | Motorized Slider |
| Load Capacity | 44 lb / 20.0 kg (Surface-Mounted) 7.7 lb / 3.5 kg (Inclined) 5.5 lb / 2.5 kg (Vertical) |
| Bubble Level | Yes |
| Tripod Mounting | 4 x 1/4"-20 Female Thread 1 x 3/8"-16 Female Thread |
| Material | Aluminum |
| Camera Mounting Screw | 3/8"-16 Male |
| DC Input Power | 5 VDC at 2 A |
| Wireless Connectivity | Bluetooth |
| Body Material | Aluminum |
| Track Length | 10.6" / 268 mm, Including Extension |
| Track Width | 2.30" / 58.45 mm |
| Track Height | 3.9" / 99.4 mm |
| Weight | 1.8 lb / 818 g |
| Package Weight | 2.355 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.8 x 5.8 x 3.1" |
YC Onion Chocolate SE Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.













