Original: $448.99
-70%$448.99
$134.70The Story
YC Onion Chocolate Mini Camera Slider Pro Overview
The Chocolate Manual Slider Pro from YC Onion is a highly portable compact slider measuring only 9" end to end. It's ideal for compact cameras and smartphones. When set on the ground or desktop, it provides a sliding range of 15.7" for close-up sliding shots. But when mounted on a tripod, it travels up to 20" thanks to an extending design.
The slider carriage features a 3/8"-16 mounting screw for attaching most tripod heads and ball heads. Your camera can then be mounted on the optional head and adjusted as you need. A bubble level on top of the slider lets you balance your shots. On the bottom, the slider offers both 1/4"-20 and 3/8"-16 tripod-mount threads for compatibility with virtually all tripods.
In the Box
- YC Onion Chocolate Manual Slider Pro (15.7")
- Allen Wrench
- Storage Bag
YC Onion Chocolate Mini Camera Slider Pro Specs
| Sliding System | Belt-Driven Sliding System |
| Travel Distance | 15.7" / 40Â cm 19.7" / 50Â cm, Including Extension |
| Bubble Level | Yes |
| Tripod Mounting | 1/4"-20 Female Thread 3/8"-16 Female Thread |
| Camera Mounting Screw | 3/8"-16 Male |
| Body Material | Aluminum |
| Weight | 2.3Â lb / 1058Â g |
| Package Weight | 3.21 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.2 x 6 x 2.5" |
YC Onion Chocolate Mini Camera Slider Pro Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
YC Onion Chocolate Mini Camera Slider Pro Overview
The Chocolate Manual Slider Pro from YC Onion is a highly portable compact slider measuring only 9" end to end. It's ideal for compact cameras and smartphones. When set on the ground or desktop, it provides a sliding range of 15.7" for close-up sliding shots. But when mounted on a tripod, it travels up to 20" thanks to an extending design.
The slider carriage features a 3/8"-16 mounting screw for attaching most tripod heads and ball heads. Your camera can then be mounted on the optional head and adjusted as you need. A bubble level on top of the slider lets you balance your shots. On the bottom, the slider offers both 1/4"-20 and 3/8"-16 tripod-mount threads for compatibility with virtually all tripods.
In the Box
- YC Onion Chocolate Manual Slider Pro (15.7")
- Allen Wrench
- Storage Bag
YC Onion Chocolate Mini Camera Slider Pro Specs
| Sliding System | Belt-Driven Sliding System |
| Travel Distance | 15.7" / 40Â cm 19.7" / 50Â cm, Including Extension |
| Bubble Level | Yes |
| Tripod Mounting | 1/4"-20 Female Thread 3/8"-16 Female Thread |
| Camera Mounting Screw | 3/8"-16 Male |
| Body Material | Aluminum |
| Weight | 2.3Â lb / 1058Â g |
| Package Weight | 3.21 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 18.2 x 6 x 2.5" |
YC Onion Chocolate Mini Camera Slider Pro Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.













