
Original: $14.95
-70%$14.95
$4.48The Story
- Wide input voltage range
- Non-isolated
- Output voltage trim ±10%
- Class B conducted and radiated emissions with external components
- No heatsink required
- Full load to +60°C
- Dimension is 0.77" x 0.47" x 0.39" (19.5mm x 11.8mm x 5.0 mm)
Product details
| Power Supply Approvals | ITE |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 6W |
| Output Voltage Nom. | 12V |
| Output Current Max | 500mA |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Input Voltage DC Min | 17V |
| Input Voltage DC Max | 72V |
| DC / DC Converter Type | Surface Mount DIP |
| Depth | 19.5mm |
| Width | 11.8mm |
| Height | 5mm |
| Product Range | STH Series |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | STH0548S12 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Wide input voltage range
- Non-isolated
- Output voltage trim ±10%
- Class B conducted and radiated emissions with external components
- No heatsink required
- Full load to +60°C
- Dimension is 0.77" x 0.47" x 0.39" (19.5mm x 11.8mm x 5.0 mm)
Product details
| Power Supply Approvals | ITE |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 6W |
| Output Voltage Nom. | 12V |
| Output Current Max | 500mA |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Input Voltage DC Min | 17V |
| Input Voltage DC Max | 72V |
| DC / DC Converter Type | Surface Mount DIP |
| Depth | 19.5mm |
| Width | 11.8mm |
| Height | 5mm |
| Product Range | STH Series |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | STH0548S12 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











