đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$39.61
Original: $132.04
-70%XP POWER JWL4024S12 Isolated Board Mount DC/DC Converter, 1 Output, 40 W, 12 V, 3.33 A—
$132.04
$39.61The Story
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, 1 Output, 40 W, 12 V, 3.33 A product from XP POWER with the model number JWL4024S12
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 40W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 3.33A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | JWL40 Series |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | IEC, UL |
| Width | 25.4mm |
| Height | 11mm |
| Depth | 50.8mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | JWL4024S12 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, 1 Output, 40 W, 12 V, 3.33 A product from XP POWER with the model number JWL4024S12
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 40W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 3.33A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | JWL40 Series |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | IEC, UL |
| Width | 25.4mm |
| Height | 11mm |
| Depth | 50.8mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | JWL4024S12 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











