đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$15.38
Original: $51.26
-70%XP POWER JTD2024S05 Isolated Board Mount DC/DC Converter, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9 V, 36 V, 20 W, 5 V—
$51.26
$15.38The Story
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9 V, 36 V, 20 W, 5 V product from XP POWER with the model number JTD2024S05
Product details
| Output Power Max | 20W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 40.64mm |
| Width | 25.4mm |
| Product Range | JTD20 Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | EN |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 4A |
| Height | 10.4mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | JTD2024S05 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9 V, 36 V, 20 W, 5 V product from XP POWER with the model number JTD2024S05
Product details
| Output Power Max | 20W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 40.64mm |
| Width | 25.4mm |
| Product Range | JTD20 Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | EN |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 4A |
| Height | 10.4mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | JTD2024S05 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











