
Original: $20.11
-70%$20.11
$6.03The Story
- Low cost
- Fully regulated outputs
- 2:1 Input Range
- Operating temperature range -40°C to +100°C
- 1500 VDC Isolation
- :
- 3W
- :
- 18V
- :
- Through Hole
- :
- -
- :
- -
- :
- 31.75mm
- :
- 20.32mm
- :
- JCB Series
- :
- DIP
- :
- -
- :
- -
- :
- 5V
- :
- -
- :
- 1 Output
- :
- Fixed
- :
- 36V
- :
- 600mA
- :
- 10.16mm
Product details
| Output Power Max | 3W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 31.75mm |
| Width | 20.32mm |
| Product Range | JCB Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 600mA |
| Height | 10.16mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | JCB0324S05 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Low cost
- Fully regulated outputs
- 2:1 Input Range
- Operating temperature range -40°C to +100°C
- 1500 VDC Isolation
- :
- 3W
- :
- 18V
- :
- Through Hole
- :
- -
- :
- -
- :
- 31.75mm
- :
- 20.32mm
- :
- JCB Series
- :
- DIP
- :
- -
- :
- -
- :
- 5V
- :
- -
- :
- 1 Output
- :
- Fixed
- :
- 36V
- :
- 600mA
- :
- 10.16mm
Product details
| Output Power Max | 3W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 31.75mm |
| Width | 20.32mm |
| Product Range | JCB Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 600mA |
| Height | 10.16mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | JCB0324S05 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











