Original: $24.12
-70%$24.12
$7.24The Story
- Regulated Single & Dual Output
- Wide 4:1 Input Range
- SIP Package
- 1500 VDC Isolation
- Remote On/Off
- Continuous Short Circuit Protection
Product details
| Output Power Max | 2W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -15V |
| Output Current - Output 2 | 65mA |
| Depth | 26mm |
| Width | 9.2mm |
| Product Range | IM Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 65mA |
| Height | 12.5mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IM2415S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Regulated Single & Dual Output
- Wide 4:1 Input Range
- SIP Package
- 1500 VDC Isolation
- Remote On/Off
- Continuous Short Circuit Protection
Product details
| Output Power Max | 2W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -15V |
| Output Current - Output 2 | 65mA |
| Depth | 26mm |
| Width | 9.2mm |
| Product Range | IM Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 65mA |
| Height | 12.5mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IM2415S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











