đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$4.36
Original: $14.53
-70%XP POWER IL2403S 2 Watt SIP Single Output DC/DC Converter, Input 24V, Output 3.3V/400mA—
$14.53
$4.36The Story
This is a 2 Watt SIP Single Output DC/DC Converter, Input 24V, Output 3.3V/400mA product from XP POWER with the model number IL2403S
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 2W |
| Output Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Output Current - Output 1 | 400mA |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | XP IL Series |
| Input Voltage DC Min | 21.6V |
| Input Voltage DC Max | 26.4V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | - |
| Width | 7.5mm |
| Height | 10.16mm |
| Depth | 11.68mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IL2403S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a 2 Watt SIP Single Output DC/DC Converter, Input 24V, Output 3.3V/400mA product from XP POWER with the model number IL2403S
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 2W |
| Output Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Output Current - Output 1 | 400mA |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | XP IL Series |
| Input Voltage DC Min | 21.6V |
| Input Voltage DC Max | 26.4V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | - |
| Width | 7.5mm |
| Height | 10.16mm |
| Depth | 11.68mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IL2403S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











