
Original: $9.01
-70%$9.01
$2.70The Story
- Single Output
- SIP Package
- 1000 VDC Isolation
- Small Package Sizes
- -40°C to +85°C Operation
- :
- 250mW
- :
- 4.5V
- :
- Through Hole
- :
- -
- :
- -
- :
- 11.68mm
- :
- 6.1mm
- :
- IK Series
- :
- SIP
- :
- -
- :
- -
- :
- 3.3V
- :
- -
- :
- 1 Output
- :
- Fixed
- :
- 5.5V
- :
- 75.7mA
- :
- 9.8mm
Product details
| Output Power Max | 250mW |
| Input Voltage DC Min | 4.5V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 11.68mm |
| Width | 6.1mm |
| Product Range | IK Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 5.5V |
| Output Current - Output 1 | 75.7mA |
| Height | 9.8mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IK0503SA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Single Output
- SIP Package
- 1000 VDC Isolation
- Small Package Sizes
- -40°C to +85°C Operation
- :
- 250mW
- :
- 4.5V
- :
- Through Hole
- :
- -
- :
- -
- :
- 11.68mm
- :
- 6.1mm
- :
- IK Series
- :
- SIP
- :
- -
- :
- -
- :
- 3.3V
- :
- -
- :
- 1 Output
- :
- Fixed
- :
- 5.5V
- :
- 75.7mA
- :
- 9.8mm
Product details
| Output Power Max | 250mW |
| Input Voltage DC Min | 4.5V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 11.68mm |
| Width | 6.1mm |
| Product Range | IK Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 5.5V |
| Output Current - Output 1 | 75.7mA |
| Height | 9.8mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IK0503SA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











