đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$3.78
Original: $12.61
-70%XP POWER IHL0224S05 Isolated Board Mount DC/DC Converter, 1 Output, 2 W, 5 V, 400 mA—
$12.61
$3.78The Story
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, 1 Output, 2 W, 5 V, 400 mA product from XP POWER with the model number IHL0224S05
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 2W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 400mA |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | IHL02 Series |
| Input Voltage DC Min | 21.6V |
| Input Voltage DC Max | 26.4V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | EN |
| Width | 7.2mm |
| Height | 10mm |
| Depth | 19.5mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IHL0224S05 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, 1 Output, 2 W, 5 V, 400 mA product from XP POWER with the model number IHL0224S05
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 2W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 400mA |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | IHL02 Series |
| Input Voltage DC Min | 21.6V |
| Input Voltage DC Max | 26.4V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | EN |
| Width | 7.2mm |
| Height | 10mm |
| Depth | 19.5mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IHL0224S05 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











