🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$3.89
Original: $12.97
-70%XP POWER IH1212S 2 Watt SIP Dual Output DC/DC Converter, Input 12V, Output �12V/84mA—
$12.97
$3.89The Story
- Low cost
- Industry standard pin-out
- 1 kVdc isolation
- -40�C to +85�C @ full load
- UL94V-0 material
Product details
| Output Power Max | 2W |
| Input Voltage DC Min | 10.8V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -12V |
| Output Current - Output 2 | 84mA |
| Depth | 19.5mm |
| Width | 7.2mm |
| Product Range | IH Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 13.2V |
| Output Current - Output 1 | 84mA |
| Height | 10.16mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IH1212S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Low cost
- Industry standard pin-out
- 1 kVdc isolation
- -40�C to +85�C @ full load
- UL94V-0 material
Product details
| Output Power Max | 2W |
| Input Voltage DC Min | 10.8V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -12V |
| Output Current - Output 2 | 84mA |
| Depth | 19.5mm |
| Width | 7.2mm |
| Product Range | IH Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 13.2V |
| Output Current - Output 1 | 84mA |
| Height | 10.16mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IH1212S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











