Original: $9.34
-70%$9.34
$2.80The Story
- Low cost
- Industry standard pin-out
- 1 kVdc isolation
- -40 �C to +85 �C @ full load
- UL94V-0 material
Product details
| Output Power Max | 1W |
| Input Voltage DC Min | 4.5V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -12V |
| Output Current - Output 2 | 42mA |
| Depth | 20.32mm |
| Width | 10.16mm |
| Product Range | XP IA Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 5.5V |
| Output Current - Output 1 | 42mA |
| Height | 6.35mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IA0512D |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Low cost
- Industry standard pin-out
- 1 kVdc isolation
- -40 �C to +85 �C @ full load
- UL94V-0 material
Product details
| Output Power Max | 1W |
| Input Voltage DC Min | 4.5V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -12V |
| Output Current - Output 2 | 42mA |
| Depth | 20.32mm |
| Width | 10.16mm |
| Product Range | XP IA Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 5.5V |
| Output Current - Output 1 | 42mA |
| Height | 6.35mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | IA0512D |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











