
Original: $110.37
-70%$110.37
$33.11The Story
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Current - Output 1 | 3.33A |
| DC / DC Converter Mounting | Chassis |
| Output Power Max | 40W |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Product Range | DTE40 Series |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 2 | - |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Approvals & Standards | CB, IEC, UL |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | DTE4024S12 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Current - Output 1 | 3.33A |
| DC / DC Converter Mounting | Chassis |
| Output Power Max | 40W |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Product Range | DTE40 Series |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 2 | - |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Approvals & Standards | CB, IEC, UL |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | DTE4024S12 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











