đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$268.78
Original: $895.94
-70%XP POWER CB101 High Voltage DC/DC Converter, Fixed, Adjustable, 1 W, Positive Output, 0 V, 10 kV—
$895.94
$268.78The Story
This is a High Voltage DC/DC Converter, Fixed, Adjustable, 1 W, Positive Output, 0 V, 10 kV product from XP POWER with the model number CB101
Product details
| Output Power Max | 1W |
| Input Voltage DC Min | 11.5V |
| Depth | 76.2mm |
| Width | 31.75mm |
| Output Voltage Max | 10kV |
| Output Voltage Min | 0V |
| Product Range | CB Series |
| Output Current Max | 100µA |
| DC / DC Converter Type | - |
| Approvals & Standards | - |
| Polarity | Positive Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| Input Voltage DC Max | 16V |
| Height | 15.24mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | CB101 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a High Voltage DC/DC Converter, Fixed, Adjustable, 1 W, Positive Output, 0 V, 10 kV product from XP POWER with the model number CB101
Product details
| Output Power Max | 1W |
| Input Voltage DC Min | 11.5V |
| Depth | 76.2mm |
| Width | 31.75mm |
| Output Voltage Max | 10kV |
| Output Voltage Min | 0V |
| Product Range | CB Series |
| Output Current Max | 100µA |
| DC / DC Converter Type | - |
| Approvals & Standards | - |
| Polarity | Positive Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| Input Voltage DC Max | 16V |
| Height | 15.24mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | CB101 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











