🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.64
WURTH ELEKTRONIK 890324023019 Film Capacitor, 0.068 µF, 275 V, PP (Polypropylene), ± 10%, WCAP-FTX2 Series—
$0.64
The Story
This is a Film Capacitor, 0.068 µF, 275 V, PP (Polypropylene), ± 10%, WCAP-FTX2 Series product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 890324023019
Product details
| Capacitance | 68000pF |
| Voltage Rating V AC | 275V |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | WCAP-FTX2 Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Lead Spacing | 10mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 890324023019 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Film Capacitor, 0.068 µF, 275 V, PP (Polypropylene), ± 10%, WCAP-FTX2 Series product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 890324023019
Product details
| Capacitance | 68000pF |
| Voltage Rating V AC | 275V |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | WCAP-FTX2 Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Lead Spacing | 10mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 890324023019 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











