🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
![WURTH ELEKTRONIK 885012210031 SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1812 [4532 Metric], 1 µF, 50 V, ± 10%, X7R, WCAP-CSGP Series](https://img.tanotishq.shop/images/product/wurth-elektronik-885012210031-smd-multilayer-ceramic-capacitor-1812-4532-metric-1-micro-f-50-v-plusmn-10-x7r-wcap-csgp-series-1.jpg)
$1.42
WURTH ELEKTRONIK 885012210031 SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1812 [4532 Metric], 1 µF, 50 V, ± 10%, X7R, WCAP-CSGP Series—
$1.42
The Story
This is a SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1812 [4532 Metric], 1 µF, 50 V, ± 10%, X7R, WCAP-CSGP Series product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 885012210031
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 1812 [4532 Metric] |
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Product Range | WCAP-CSGP Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 885012210031 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1812 [4532 Metric], 1 µF, 50 V, ± 10%, X7R, WCAP-CSGP Series product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 885012210031
Product details
| Ceramic Capacitor Case | 1812 [4532 Metric] |
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Dielectric Characteristic | X7R |
| Product Range | WCAP-CSGP Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 885012210031 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











