đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.20
Original: $4.00
-70%Wurth Elektronik 744778003 Power Inductor (SMD) 3.3 ?H 3.1 A Shielded 4.1 WE-PD Series 7.3mm x 3.2mm—
$4.00
$1.20The Story
This is a Power Inductor (SMD), 3.3 ?H, 3.1 A, Shielded, 4.1 A, WE-PD Series, 7.3mm x 7.3mm x 3.2mm product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 744778003
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product details
| Inductance | 3.3?H |
| RMS Current (Irms) | 3.1A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 4.1A |
| Product Range | WE-PD Series |
| Power Inductor Case | 7.3mm x 7.3mm x 3.2mm |
| DC Resistance Max | 0.032ohm |
| Inductance Tolerance | ? 20% |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 744778003 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Product Change Notice EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
This is a Power Inductor (SMD), 3.3 ?H, 3.1 A, Shielded, 4.1 A, WE-PD Series, 7.3mm x 7.3mm x 3.2mm product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 744778003
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product details
| Inductance | 3.3?H |
| RMS Current (Irms) | 3.1A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 4.1A |
| Product Range | WE-PD Series |
| Power Inductor Case | 7.3mm x 7.3mm x 3.2mm |
| DC Resistance Max | 0.032ohm |
| Inductance Tolerance | ? 20% |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 744778003 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Product Change Notice EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.











