đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.13
Original: $3.78
-70%WURTH ELEKTRONIK 7447779168 Power Inductor (SMD), 68 µH, 870 mA, 950 mA, WE-PD Series, 7.3mm x 7.3mm x 4.5mm, Shielded—
$3.78
$1.13The Story
This is a Power Inductor (SMD), 68 µH, 870 mA, 950 mA, WE-PD Series, 7.3mm x 7.3mm x 4.5mm, Shielded product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 7447779168
Product details
| Inductance | 68µH |
| RMS Current (Irms) | 870mA |
| Saturation Current (Isat) | 950mA |
| Product Range | WE-PD Series |
| Power Inductor Case | 7.3mm x 7.3mm x 4.5mm |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.38ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 7447779168 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Power Inductor (SMD), 68 µH, 870 mA, 950 mA, WE-PD Series, 7.3mm x 7.3mm x 4.5mm, Shielded product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 7447779168
Product details
| Inductance | 68µH |
| RMS Current (Irms) | 870mA |
| Saturation Current (Isat) | 950mA |
| Product Range | WE-PD Series |
| Power Inductor Case | 7.3mm x 7.3mm x 4.5mm |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.38ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 7447779168 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











