
Original: $3.78
-70%$3.78
$1.13The Story
- EIA 7332, 7345, 1030, 1050, 1245, 1260, 1280, 1210, 6033, 6050 case sizes available
- Magnetic shielding results in low leakage field
- High storage capacity
- Low self losses
- Highest possible current loading
- Operating temperature range -40�C to 125�C
- Suitable for reflow soldering process
- Available in metal and plastic base
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Inductance Tolerance | � 20% |
| RMS Current (Irms) | 1.82A |
| Saturation Current (Isat) | 2.4A |
| Power Inductor Case | 7.3mm x 7.3mm x 4.5mm |
| Inductance | 12�H |
| Inductor Construction | Shielded |
| Product Range | WE-PD Series |
| DC Resistance Max | 0.058ohm |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 7447779112 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- EIA 7332, 7345, 1030, 1050, 1245, 1260, 1280, 1210, 6033, 6050 case sizes available
- Magnetic shielding results in low leakage field
- High storage capacity
- Low self losses
- Highest possible current loading
- Operating temperature range -40�C to 125�C
- Suitable for reflow soldering process
- Available in metal and plastic base
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Inductance Tolerance | � 20% |
| RMS Current (Irms) | 1.82A |
| Saturation Current (Isat) | 2.4A |
| Power Inductor Case | 7.3mm x 7.3mm x 4.5mm |
| Inductance | 12�H |
| Inductor Construction | Shielded |
| Product Range | WE-PD Series |
| DC Resistance Max | 0.058ohm |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 7447779112 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











