đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$4.34
Original: $14.48
-70%Wurth Elektronik 74437529203680 Power Inductor (SMD) 68 µH 17 A Shielded 10.6 WE-HCF Series 28mm x 25mm 20.5mm—
$14.48
$4.34The Story
This is a Power Inductor (SMD), 68 µH, 17 A, Shielded, 10.6 A, WE-HCF Series, 28mm x 25mm x 20.5mm product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 74437529203680
Product details
| Inductance | 68µH |
| RMS Current (Irms) | 17A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 10.6A |
| Product Range | WE-HCF Series |
| Power Inductor Case | 28mm x 25mm x 20.5mm |
| DC Resistance Max | 0.0103ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74437529203680 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Power Inductor (SMD), 68 µH, 17 A, Shielded, 10.6 A, WE-HCF Series, 28mm x 25mm x 20.5mm product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 74437529203680
Product details
| Inductance | 68µH |
| RMS Current (Irms) | 17A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 10.6A |
| Product Range | WE-HCF Series |
| Power Inductor Case | 28mm x 25mm x 20.5mm |
| DC Resistance Max | 0.0103ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74437529203680 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











