
Original: $9.08
-70%$9.08
$2.72The Story
Product details
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RMS Current (Irms) | 15A |
| Saturation Current (Isat) | 21.5A |
| Power Inductor Case | 18.3mm x 18.2mm x 8.9mm |
| Inductance | 10µH |
| Inductor Construction | Shielded |
| Product Range | WE-HCI Series |
| DC Resistance Max | 0.0069ohm |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74435561100 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RMS Current (Irms) | 15A |
| Saturation Current (Isat) | 21.5A |
| Power Inductor Case | 18.3mm x 18.2mm x 8.9mm |
| Inductance | 10µH |
| Inductor Construction | Shielded |
| Product Range | WE-HCI Series |
| DC Resistance Max | 0.0069ohm |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74435561100 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











