đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.80
Original: $2.66
-70%WURTH ELEKTRONIK 744062220 Surface Mount Power Inductor, WE-TPC Series, 22 µH, 1.22 A, 950 mA, Shielded, 0.12 ohm—
$2.66
$0.80The Story
This is a Surface Mount Power Inductor, WE-TPC Series, 22 µH, 1.22 A, 950 mA, Shielded, 0.12 ohm product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 744062220
Product details
| Product Range | WE-TPC Series |
| Inductance | 22µH |
| RMS Current (Irms) | 1.22A |
| Saturation Current (Isat) | 950mA |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.12ohm |
| Power Inductor Case | 6.8mm x 6.8mm x 2.3mm |
| Inductance Tolerance | ± 30% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 744062220 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Surface Mount Power Inductor, WE-TPC Series, 22 µH, 1.22 A, 950 mA, Shielded, 0.12 ohm product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 744062220
Product details
| Product Range | WE-TPC Series |
| Inductance | 22µH |
| RMS Current (Irms) | 1.22A |
| Saturation Current (Isat) | 950mA |
| Inductor Construction | Shielded |
| DC Resistance Max | 0.12ohm |
| Power Inductor Case | 6.8mm x 6.8mm x 2.3mm |
| Inductance Tolerance | ± 30% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 744062220 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











