
Original: $4.92
-70%$4.92
$1.48The Story
- 0.5A Current rating
- 60V Working voltage
- UL758 Flammability rating
- >1000MR (500VDC) Isolation resistance
- <20mR Contact resistance
- 20 Mating cycles (minimum)
Applications
Industrial, Consumer Electronics
Product details
| Cable Length - Metric | 50mm |
| Connector Type B | - |
| Contact Orientation | Same Sided Contacts |
| No. of Cores | 24Core |
| Jacket Colour | White |
| Connector Type A | - |
| Product Range | - |
| Pitch Spacing | 0.5mm |
| Cable Length - Imperial | 1.97" |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 687624050002 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 0.5A Current rating
- 60V Working voltage
- UL758 Flammability rating
- >1000MR (500VDC) Isolation resistance
- <20mR Contact resistance
- 20 Mating cycles (minimum)
Applications
Industrial, Consumer Electronics
Product details
| Cable Length - Metric | 50mm |
| Connector Type B | - |
| Contact Orientation | Same Sided Contacts |
| No. of Cores | 24Core |
| Jacket Colour | White |
| Connector Type A | - |
| Product Range | - |
| Pitch Spacing | 0.5mm |
| Cable Length - Imperial | 1.97" |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 687624050002 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











