
Original: $526.01
-70%$526.01
$157.80The Story
Top Plate (URSA Mini) is a top mounting cheese plate for Blackmagic URSA Mini Camera. Attaches to camera top by (4) 1/4-20 screws. Arrays of 1/4-20 holes in standard 9mm spacing and multiple 3/8-16 holes for large accessories. ARRI accessory mount also available in several places (3/8-16 screw hole with locating pins adjacent). Includes tape hook for accurate focus measuring. Original Blackmagic handle can be reinstalled on the Top Plate using center 1/4-20 threaded holes.
| General | |
|---|---|
| Accessory Type | Mounting plate |
| Width | 5.5 in |
| Depth | 4.1 in |
| Height | 0.5 in |
| Accessories | |
|---|---|
| Intended For | Camcorder |
| Compatibility Information | |
|---|---|
| Designed for | Blackmagic URSA Mini 4.6K EF, 4.6K PL, 4K EF, 4K PL |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.5 x 4.7 x 0.6" |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Top Plate (URSA Mini) is a top mounting cheese plate for Blackmagic URSA Mini Camera. Attaches to camera top by (4) 1/4-20 screws. Arrays of 1/4-20 holes in standard 9mm spacing and multiple 3/8-16 holes for large accessories. ARRI accessory mount also available in several places (3/8-16 screw hole with locating pins adjacent). Includes tape hook for accurate focus measuring. Original Blackmagic handle can be reinstalled on the Top Plate using center 1/4-20 threaded holes.
| General | |
|---|---|
| Accessory Type | Mounting plate |
| Width | 5.5 in |
| Depth | 4.1 in |
| Height | 0.5 in |
| Accessories | |
|---|---|
| Intended For | Camcorder |
| Compatibility Information | |
|---|---|
| Designed for | Blackmagic URSA Mini 4.6K EF, 4.6K PL, 4K EF, 4K PL |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.5 x 4.7 x 0.6" |






















