
Original: $107.07
-70%$107.07
$32.12The Story
- Arca-Type-Compatible Replacement Foot
- Anodized 6061 Aluminum
- Double Dovetail Design
- Provides Rigidness and Stability
- Reduces Flex and Vibration
- Lower Profile Provides Better Balance
- Optional Safety Stop Screws
Designed for the Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS lens, the AP-611 Quick Release Replacement Foot from Wimberley is an anodized 6061 aluminum foot that is compatible with most Arca-type clamps and heads on the market. By replacing the original factory foot, the AP-611 adds rigidness and stability and reduces flex and vibration while mounted to a head. Additionally, a double dovetail allows accessories to attach to the bottom or the top of the foot. The lower profile of the plate provides better balance when mounted on a head as well. If you're going to use the optional safety stop screws, Wimberley recommends using a clamp with channels that allow the screws on the foot to slide back and forth.
Wimberley AP-611 Specs
| Tripod Mounting Thread | 1 x 1/4"-20 Female 1 x 3/8"-16 Female |
| Bubble Level | No |
| Strap Loop | No |
| Arca-Type | Yes |
| Material of Construction | Aluminum |
| Length | 3.4" / 8.64Â cm |
| Width | 1.5" / 3.81Â cm |
| Height | 0.75" / 1.91Â cm |
| Weight | 2.3Â oz / 65Â g |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.225 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.55 x 4.25 x 1.0" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
- Arca-Type-Compatible Replacement Foot
- Anodized 6061 Aluminum
- Double Dovetail Design
- Provides Rigidness and Stability
- Reduces Flex and Vibration
- Lower Profile Provides Better Balance
- Optional Safety Stop Screws
Designed for the Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS lens, the AP-611 Quick Release Replacement Foot from Wimberley is an anodized 6061 aluminum foot that is compatible with most Arca-type clamps and heads on the market. By replacing the original factory foot, the AP-611 adds rigidness and stability and reduces flex and vibration while mounted to a head. Additionally, a double dovetail allows accessories to attach to the bottom or the top of the foot. The lower profile of the plate provides better balance when mounted on a head as well. If you're going to use the optional safety stop screws, Wimberley recommends using a clamp with channels that allow the screws on the foot to slide back and forth.
Wimberley AP-611 Specs
| Tripod Mounting Thread | 1 x 1/4"-20 Female 1 x 3/8"-16 Female |
| Bubble Level | No |
| Strap Loop | No |
| Arca-Type | Yes |
| Material of Construction | Aluminum |
| Length | 3.4" / 8.64Â cm |
| Width | 1.5" / 3.81Â cm |
| Height | 0.75" / 1.91Â cm |
| Weight | 2.3Â oz / 65Â g |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.225 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.55 x 4.25 x 1.0" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.













