
Original: $14.97
-70%$14.97
$4.49The Story
Product details
| Reset Temperature | 57°C |
| Contact Rating | 15A at 120VAC |
| Sensor Housing | - |
| Sensor Terminals | Quick Connect |
| Product Range | 3L11 Series |
| Contact Operation | Normally Closed |
| Switching Temperature | 63°C |
Other details
| Brand | WHITE RODGERS |
| Part Number | 3L11-140 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Reset Temperature | 57°C |
| Contact Rating | 15A at 120VAC |
| Sensor Housing | - |
| Sensor Terminals | Quick Connect |
| Product Range | 3L11 Series |
| Contact Operation | Normally Closed |
| Switching Temperature | 63°C |
Other details
| Brand | WHITE RODGERS |
| Part Number | 3L11-140 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












