
Original: $31.89
-70%$31.89
$9.57The Story
Watson C-5401 Overview
- 1Description
- 2Interchangeable Battery Plate
- 3USB Power Output
- 4Compact Design
- 5Self-Switching Power
- 6Protective Circuits
Charge your DJI Osmo Action-type batteries efficiently whether you are near a power outlet or in your car with this Compact Charger for DJI Osmo Action Battery from Watson. Supporting both worldwide power and including a US to European plug adapter, as well as 12 VDC from your car via an included adapter, the charger is small enough to carry in your bag, so you can charge your battery, even when on the go.
The charger features a 1A USB output, so you can power/charge mobile devices such as smartphones and even digital cameras while simultaneously charging your camera's battery. The charger supports interchangeable battery plates, so you can swap out the charging plate for compatible plates (sold separately), and it comes with one plate for DJI Osmo Action compatible batteries.
In the Box
- Watson Compact Charger for DJI Osmo Action Battery
- Watson Battery Adapter Plate for DJI Osmo Action Battery
- USA to 2-Prong European Adapter
- 12 VDC Car Adapter
- Description
- Interchangeable Battery Plate
- USB Power Output
- Compact Design
- Self-Switching Power
- Protective Circuits
Watson C-5401 Specs
| Quantity | 1 |
| Compatibility | Not Specified by Manufacturer |
| Power Source | AC Input |
| Power I/O | 1 x USB Type-A Output |
| Center Tip Polarity | Not Specified by Manufacturer |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| DC Input Power | 12 VDC |
| Maximum Power Output | 5 W(5 VDC / 1 A) |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Dimensions | 3.5 x 2 x 1.3" / 8.9 x 5.1 x 3.3Â cm |
| Weight | 3.1Â oz / 0.1Â kg |
| Package Weight | 0.39 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.8 x 4.35 x 2.8" |
Watson C-5401 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Watson C-5401 Overview
- 1Description
- 2Interchangeable Battery Plate
- 3USB Power Output
- 4Compact Design
- 5Self-Switching Power
- 6Protective Circuits
Charge your DJI Osmo Action-type batteries efficiently whether you are near a power outlet or in your car with this Compact Charger for DJI Osmo Action Battery from Watson. Supporting both worldwide power and including a US to European plug adapter, as well as 12 VDC from your car via an included adapter, the charger is small enough to carry in your bag, so you can charge your battery, even when on the go.
The charger features a 1A USB output, so you can power/charge mobile devices such as smartphones and even digital cameras while simultaneously charging your camera's battery. The charger supports interchangeable battery plates, so you can swap out the charging plate for compatible plates (sold separately), and it comes with one plate for DJI Osmo Action compatible batteries.
In the Box
- Watson Compact Charger for DJI Osmo Action Battery
- Watson Battery Adapter Plate for DJI Osmo Action Battery
- USA to 2-Prong European Adapter
- 12 VDC Car Adapter
- Description
- Interchangeable Battery Plate
- USB Power Output
- Compact Design
- Self-Switching Power
- Protective Circuits
Watson C-5401 Specs
| Quantity | 1 |
| Compatibility | Not Specified by Manufacturer |
| Power Source | AC Input |
| Power I/O | 1 x USB Type-A Output |
| Center Tip Polarity | Not Specified by Manufacturer |
| AC Input Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| DC Input Power | 12 VDC |
| Maximum Power Output | 5 W(5 VDC / 1 A) |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Dimensions | 3.5 x 2 x 1.3" / 8.9 x 5.1 x 3.3Â cm |
| Weight | 3.1Â oz / 0.1Â kg |
| Package Weight | 0.39 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.8 x 4.35 x 2.8" |
Watson C-5401 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

















