
Original: $5.57
-70%$5.57
$1.67The Story
- Horizontal design
- Cage Clamp� compact connection method
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 24A |
| No. of Positions | 2Ways |
| Conductor Area CSA | 2.5mm� |
| Product Range | 870 Series |
| No. of Levels | 1 |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Rated Voltage | 500V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 870-911 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Horizontal design
- Cage Clamp� compact connection method
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 24A |
| No. of Positions | 2Ways |
| Conductor Area CSA | 2.5mm� |
| Product Range | 870 Series |
| No. of Levels | 1 |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Rated Voltage | 500V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 870-911 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.





