Original: $8.29
-70%$8.29
$2.49The Story
- CAGE CLAMP connection technology
- Dimension is 5mm x 53mm x 28mm (W x L x H)
- Wire size range from 28AWG to 12AWG
- Pollution degree is 3
- Blue colour terminal block
- Rated voltage of 800V and nominal current of 24A with front entry wiring
- Weight is 5.676g
- DIN 35 rail mounting
- Meets IEC/EN 60947-7-1 standards
- Horizontal design
Applications
Industrial
Product details
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 24A |
| No. of Positions | 2Ways |
| Conductor Area CSA | 2.5mm� |
| Product Range | 280 Series |
| No. of Levels | 1 |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Rated Voltage | 800V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 280-904 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CAGE CLAMP connection technology
- Dimension is 5mm x 53mm x 28mm (W x L x H)
- Wire size range from 28AWG to 12AWG
- Pollution degree is 3
- Blue colour terminal block
- Rated voltage of 800V and nominal current of 24A with front entry wiring
- Weight is 5.676g
- DIN 35 rail mounting
- Meets IEC/EN 60947-7-1 standards
- Horizontal design
Applications
Industrial
Product details
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 24A |
| No. of Positions | 2Ways |
| Conductor Area CSA | 2.5mm� |
| Product Range | 280 Series |
| No. of Levels | 1 |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Rated Voltage | 800V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 280-904 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.





