🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$1.86
Original: $6.21
-70%WAGO 279-901 DIN Rail Mount Terminal Block, 2 Ways, 28 AWG, 16 AWG, 1.5 mm�, Clamp, 18 A—
$6.21
$1.86The Story
The 279-901 is a 2-conductor grey Through Terminal Block with centre marking and front-entry wiring. This terminal block has polyamide 6.6 insulator and suitable for DIN 35 rail mounting. It accepts 28 to 16AWG wire size.
- Cage Clamp� connection method
- Horizontal design
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Wire Size AWG Max | 16AWG |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 18A |
| No. of Positions | 2Ways |
| Conductor Area CSA | 1.5mm� |
| Product Range | 279 Series |
| No. of Levels | 1 |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Rated Voltage | 800V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 279-901 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The 279-901 is a 2-conductor grey Through Terminal Block with centre marking and front-entry wiring. This terminal block has polyamide 6.6 insulator and suitable for DIN 35 rail mounting. It accepts 28 to 16AWG wire size.
- Cage Clamp� connection method
- Horizontal design
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Wire Size AWG Max | 16AWG |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 18A |
| No. of Positions | 2Ways |
| Conductor Area CSA | 1.5mm� |
| Product Range | 279 Series |
| No. of Levels | 1 |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Rated Voltage | 800V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 279-901 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.





