đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.45
Original: $4.83
-70%WAGO 231-138/001-000 Terminal Block, Header, 5 mm, 8 Ways, 10 A, 300 V, Through Hole Vertical—
$4.83
$1.45The Story
This is a Terminal Block, Header, 5 mm, 8 Ways, 10 A, 300 V, Through Hole Vertical product from WAGO with the model number 231-138/001-000
Product details
| Block Orientation | Through Hole Vertical |
| Gender | Header |
| Rated Current | 10A |
| No. of Positions | 8Ways |
| Product Range | MCS MIDI Classic 231 Series |
| Pitch Spacing | 5mm |
| Rated Voltage | 300V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 231-138/001-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Product Page EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Terminal Block, Header, 5 mm, 8 Ways, 10 A, 300 V, Through Hole Vertical product from WAGO with the model number 231-138/001-000
Product details
| Block Orientation | Through Hole Vertical |
| Gender | Header |
| Rated Current | 10A |
| No. of Positions | 8Ways |
| Product Range | MCS MIDI Classic 231 Series |
| Pitch Spacing | 5mm |
| Rated Voltage | 300V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 231-138/001-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Product Page EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







