Original: $18.11
-70%$18.11
$5.43The Story
- Universal connection for all conductor types
- Easy cable pre-assembly and on-unit wiring via vertical and horizontal CAGE CLAMP® actuation
- For "wire-to-wire" and "board-to-wire" connections
- Integrated test ports
- 2 Locking latches with 4 coding fingers
Applications
Industrial
Product details
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 16A |
| No. of Positions | 6Ways |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Product Range | MCS MIDI Classic 231 Series |
| Pitch Spacing | 5mm |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Rated Voltage | 320V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 231-106/026-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Product Page EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Universal connection for all conductor types
- Easy cable pre-assembly and on-unit wiring via vertical and horizontal CAGE CLAMP® actuation
- For "wire-to-wire" and "board-to-wire" connections
- Integrated test ports
- 2 Locking latches with 4 coding fingers
Applications
Industrial
Product details
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 16A |
| No. of Positions | 6Ways |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Product Range | MCS MIDI Classic 231 Series |
| Pitch Spacing | 5mm |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Rated Voltage | 320V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 231-106/026-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Product Page EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







