đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$5.19
Original: $17.29
-70%Wago 2106-5301 DIN Rail Mount Terminal Block 3 Ways 20 AWG 8 6 mm² Clamp 41 A—
$17.29
$5.19The Story
This is a DIN Rail Mount Terminal Block, 3 Ways, 20 AWG, 8 AWG, 6 mm², Clamp, 41 A product from WAGO with the model number 2106-5301
Product details
| No. of Positions | 3Ways |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Conductor Area CSA | 6mm² |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 41A |
| Rated Voltage | 800V |
| No. of Levels | 1 |
| Product Range | TOPJOB S 2106 Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 2106-5301 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a DIN Rail Mount Terminal Block, 3 Ways, 20 AWG, 8 AWG, 6 mm², Clamp, 41 A product from WAGO with the model number 2106-5301
Product details
| No. of Positions | 3Ways |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Conductor Area CSA | 6mm² |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 41A |
| Rated Voltage | 800V |
| No. of Levels | 1 |
| Product Range | TOPJOB S 2106 Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 2106-5301 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.





